skola-2

Zápisy do 1. tříd se blíží a my bychom vám chtěli přiblížit život na naší škole.

13. ZŠ Plzeň je škola, která má svoji 40letou tradici na stávající adrese. Skládá se z 1. a 2. stupně a od roku 2012 i přípravného ročníku. Všechny třídy pracují podle Školního vzdělávacího programu a děti se u nás rozhodně nenudí. Ve všech třídách se při výuce střídají různé metody práce tak, aby bylo možné zapojit žáky slabší i ty nadané. Učíme je pracovat ve skupinách, naslouchat ostatním, hodnotit práci svoji i spolužáků, a především se snažíme děti připravit pro život. Není to vždy práce jednoduchá. Jedním z důvodů z posledního období je i to, že naši školu navštěvuje řada cizinců. To ale může být i přínosem, protože české děti se seznamují s kulturou jiných národů, poznávají zvyky a tradice v jiných zemích. Žáci z cizích států rychle navazují přátelství s českými dětmi a na rozdíl od dospělých většinou neřeší, jakým jazykem kdo mluví – snaží se dorozumět všichni spolu navzájem . I z toho důvodu je výuka diferencovaná, aby všichni mohli získat co nejvíce znalostí a dovedností. Jsou k tomu využívány i projektové dny v rámci projektů EU, projektové vyučování naplánované ve vzájemné spolupráci vyučujících a další aktivity, které mají dětem přiblížit život kolem nich. Samozřejmostí je využívání interaktivních tabulí, počítačů i tabletů s programy, které zpestřují výuku. Využíváme speciální učebny, tělocvičnu a školní hřiště.

V letošním školním roce již po jedenácté otevřela naše škola třídy přípravného ročníku. Děti s odkladem školní docházky jsou přijímány na základě žádosti rodičů s doporučením školského poradenského zařízení. Vzdělávání v těchto třídách je bezplatné. Jeho úkolem je předcházet případným neúspěšným začátkům ve školní docházce v první třídě. Předností je maximální počet patnácti dětí v jedné třídě, což umožňuje lepší individuální práci s dítětem.
V průběhu roku se děti seznamují s prostory a režimem školy – poznávají starší spolužáky, učitele, naučí se chodit do školní družiny či jídelny.

Třídy na naší škole jsou vybaveny tradičními i moderními didaktickými pomůckami. Při vyučování v prvním ročníku poznávají nejprve velká tiskací písmena, postupně přechází prvňáčkové i k malým písmenům – učíme tzv. genetickou metodou čtení, která se nám osvědčila – děti jsou schopny již o Vánocích přečíst krátké pohádky. Samozřejmostí je přihlížení k individuálním schopnostem jednotlivých žáků. Důležitou součástí hodin v přípravkách i 1. třídách jsou pohádky. Procvičujeme grafomotoriku, kreslíme, stříháme, modelujeme, cvičíme a zpíváme. Běžnou každodenní činnost dětem zpestřují projektové dny se staršími spolužáky, vzájemné návštěvy s kamarády z MŠ Vlnka, divadelní představení, návštěvy Planetária, ZOO a poznávání památek v Plzni a okolí.

V nastoleném trendu pokračujeme i na 2. stupni, kdy se žáci 6.tříd seznamují se svými novými učiteli na výjezdním pobytu v přírodě, vyšší ročníky jezdí na lyžařský a cyklisticko – turistický kurz.

Přijďte se se svými dětmi podívat na Den otevřených dveří ve čtvrtek 9. března 2023 v 16 hodin.