20220607_102123

Už dávno, asi před 3 lety, kdy jsme měli cyklistický kurz pro osmáky „našlapaný“ mnoha aktivitami v přírodě, vznikla myšlenka, že bychom mohli uspořádat samostatný kurz pro 9. ročník. Po schválení vedením školy a po nucené odmlce díky covidu, jsme letos konečně mohli premiérový outdoorový kurz zrealizovat. A myslím, že se vydařil náramně. Kurz probíhal na obvyklém místě v Melchiorově Huti.

20220606_151243

Odjezd od školy proběhl bezproblémově a po vybrání všech potřebných dokumentů, naložení zavazadel a kol, jsme mohli vyrazit. Dopoledne bylo ve znamení vybalování, ubytovávání se, seznamování s řádem kurzu a předáváním organizačních pokynů. Jelikož vloni deváťáci nemohli absolvovat cyklistický kurz, měli možnost si vzít i kola. Zpočátku jsme tudíž byli rozděleni přibližně napůl, na turistické a cyklistické družstvo.

Hned po obědě jsme proto vyrazili na výlet. Turisté po lesích v okolí areálu, kdy cestou hráli různé hry. Cyklisté vyrazili na blízký Zámek Nečtiny a Hrad Nečtiny (zříceniny Preitenstein). Po večeři jsme se sešli u táboráku, povídali, hráli a opékali na ohni chleba.

20220607_103306

Druhý den nám dopoledne nepřálo počasí, proto proběhla přednáška 1. pomoci a zopakovali jsme si orientaci na mapě a práci s buzolou. Těsně před obědem jsme ještě stihli uspořádat soutěž ve stavění přístřešků.

Odpoledne proběhla soutěž v přepalování provázku, kdy se oheň musel pochopitelně rozdělat křesadlem, cyklisté povýšili své dovednosti při jízdě zručnosti a následoval výlet, kdy nás žáci museli  dovést na místo určené… Bivakovací osadu Umíř a Zlatý lom.

20220608_104323

Středa byla ve znamení opravdu outdoorových aktivit. Přelez nízkých lan, střelba z luku a ze vzduchovky.

Odpoledne jsme využili přejícího počasí, nafoukli lodě a uspořádali závod ve slalomu na místní vodní nádrži. Po krátké instruktáži a velmi legračních prvotních pokusech mohl závod začít. Nebylo důležité zvítězit, ale to, že si spoustu žáků mohlo vyzkoušet další novou aktivitu, že měli další zážitek, na který i s pobavením budou vzpomínat.

Večer jsme u dalšího táboráku vše zhodnotili a po náročném dni si upekli k druhé večeři špekáčky.

20220609_110935

Jelikož jsme měli ve svých řadách „marody“, rádi jsme kvůli nim přizpůsobili čtvrteční celodenní výlet tak, aby s nimi v areálu stále někdo mohl být. I když za mírného deště, ale cyklisté si dopoledne uvařili polévku v kotlíku. Turisté šli zase na 18km  „špacír. Odpoledne polívky vařili turisté a cyklisté objeli přes Zámek Manětín 36km okruh.

Poslední večer jsme zakončili dojemnou diskotékou.

20220610_114709

Poslední den jsme věnovali úklidu, balení a na závěr jsme si vyzkoušeli filtrovat vodu… Mech, písek a uhlí fungují dobře, ale přes nanofiltr mohli dokonce žáci vyzkoušet pít vodu i ze zabahněné kaluže.

Myslím, že celý kurz jsme si všichni užili. Žáci byli pohodoví, dobře pracovali a bylo vidět, že si veškeré aktivity užívají. Musíme je moc pochválit. Díky nim jsme si kurz mohli užít i my, učitelé.