img_8187

Naše třída IX.A. se 17. ledna vydala na divadelní přestavení do DJKT pod názvem „Čarodějky ze Salemu”. Přestavení bylo velmi zajímavé, ale chvilkami i matoucí. Předlohou divadelní hry bylo dílo Arthura Millera, který téma zpracoval podle skutečné události čarodějnických procesů ze 17. století. Jedná se tedy o metaforu o nabalování strachu a zla ve společnosti, o manipulaci s pravdou, ale také o schopnosti využít takové situace ve svůj prospěch.

Děj se odehrával ve vesnici Salem, kde se v poslední době odehrávaly zvláštní věci. Nejprve se skupinka dívek s otrokyní Titubou účastní noční seance. To rozpoutá veliký rozruch. Přistihl je při tom místní kněz, který obviní jiné ženy ve vesnici. Lži se začínají pomalu nabalovat na sebe a do Salemu je přivolán vymítač čarodějnic. Jedna z dívek jménem Abigail tuto situaci ze žárlivosti využije a obviní manželku Johna Proctora. Najednou se začnou obviňovat všechny ženy navzájem a vyhlásí se zatykač na několik dívek. Dívky se zatknou a pod tlakem přiznají, že viděly démona. Přidá se k nim i John Proctor. Toho na závěr oběsí, protože odmítl podepsat přiznání, že také viděl démona.

zapsaly: T. Příhodská, B. Štichová

Návštěva divadla byla podpořena z OP JAK, který je nyní ve škole realizován v podobě tzv. Šablon pro ZŠ.