V rámci projektu NPO 3. 2. 2 podpora škol; Dobré klima na Třináctce nám bylo v pondělí 8. 4.  umožněno prohlédnout si Velké divadlo DJKT i v zákulisí.

Pan průvodce nás nejdříve zavedl vchodem pro zaměstnance až do foyer této krásné historické budovy a stručně nám připomněl původní divadelní stavby města Plzně a jejich zakladatele a ředitele. Následně jsme mohli nějaký čas pobýt v hledišti, prohlédnout si vzácně k vidění namalovanou oponu a obrovský lustr s mnoha žárovkami.

Cítili jsme se zde tak, jako bychom se vrátili v čase…

Do podzemních chodeb, které se nachází pod ulicemi v okolí plzeňského Náměstí Republiky jsme se vydali o něco později ve stejný den.

Byli jsme rozděleni na dvě skupiny po deseti žácích z důvodu úzkých a krátkých prostor na prohlídkové trase.

Na hlavu bylo třeba dát tenkou síťovanou „čepici” a helmu, která byla opravdu nutná kvůli ochraně hlavy před nízkými stropy.

Dozvěděli jsme se informace o založení města Plzně, budování, funkci chodeb a jak tehdy lidé žili.

Uvědomili jsme si důležitost existence těchto míst z minulosti i pro budoucnost.