20250318_100138

Únor se u našich třeťáků nesl ve znamení cestování časem – alespoň pomyslně. Během výuky jsme se ponořili do minulosti a zkoumali, jak lidé kdysi žili, jaké věci používali a jak se jejich život lišil od toho dnešního.

Na začátku jsme se zaměřili na předměty, které lidé v minulosti běžně používali. Ve třídě jsme si prohlíželi různé staré předměty – některé byly velmi staré, jiné pocházely jen z dob našich prarodičů. Zkoušeli jsme hádat, k čemu sloužily, a přemýšleli jsme, jak by se nám s nimi žilo dnes.

V hodinách čtení jsme se pomocí příběhu přenesli do období života na hradě a představovali si, jaké by to bylo být dítětem třeba před 200 lety.

Nezůstali jsme ale jen u slov. Ve výtvarné výchově jsme si každý vytvořili svůj vlastní stroj času – malovali jsme ho, skládali z papíru a někteří si dokonce vymysleli, jak by mohl fungovat. Naše třídy se tak na chvíli proměnily v dílny vynálezců a každý měl možnost nechat pracovat svou fantazii.

Celé naše putování jsme zakončili 18. března návštěvou Národopisného muzea Plzeňska, kde jsme mohli vidět skutečné historické exponáty. Prohlédli jsme si staré nástroje, oblečení i předměty, které lidé kdysi používali v běžném životě. Díky komentované prohlídce jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a na chvíli jsme si mohli představit, jaké by to bylo žít v jiných dobách.

Kromě toho jsme si sami vyzkoušeli některé tradiční techniky. Děti si vlastnoručně vyrobily plstěný přívěsek a náramek, seznámily se s procesem zpracování vlny a dokonce si vyzkoušely tkaní na stavu.

Návštěva Národopisného muzea byla pro žáky financována projektem MAP Plzeň.

Fotogalerie