Canisterapie ve 2. C

V úterý 10. prosince zažila třída 2. C úžasné překvapení – návštěvu canisterapeutické fenky Cecilky. Během dopoledního integrovaného tematického projektu si žáci vyzkoušeli nejenom práci s pomocným psem, ale zároveň se o něm dozvěděli mnoho zajímavých a často pro žáky nových informací.

Jako první proběhl komunitní kruh, kde jsme se společně seznámili s Cecilkou a její psovodkyní paní Jolanou Kolářovou. Po stanovení pravidel projektu, seznámení s jeho cílem a průběhem následoval úvodní rozhovor, který byl zakončený společným brainstormingem. Myšlenková mapa byla hned od počátku zaplněna mnoha informacemi, které žáci o psech sami znali a získali během úvodního rozhovoru.
V hlavní části se žáci rozdělili na dvě skupiny, které se v průběhu dopoledne vyměnily. První skupina se věnovala Cecilce, se kterou si mohla hrát, hladit jí, mazlit se, česat, krmit pamlsky nebo třeba vodit na vodítku. Seznamovali se ale i se stavbou jejího těla, počítali zuby, prsty, odhadovali váhu nebo věk. Během praktického výcviku se žáci dozvěděli, jak probíhá správná péče o psa, jaké má složky potravy, ale také to, jak vyvinuté má smysly nebo odkud pochází. Ukazovali si také různé léčebné techniky pomocných psů a postupy jejího výcvik. Na druhou skupinu čekala tematická skupinová práce. Jejich úkolem bylo přečíst s porozuměním krátký text o Cecilce, který museli následně přepsat do kulturního deníku. Poté vybarvovali znak Canisterapeutického sdružení Jižní Moravy, pod kterým je Cecilka vedena. Následovalo dokreslování a popis těla psa podle skutečnosti a malba prostředí, ve kterém žije.
Po dokončení práce proběhla první společná reflexe, která vyústila v doplnění naší myšlenkové mapy. Žáci během praktického výcviku získali tolik informací, že jsme je na naši tabuli už neměli ani kam psát. Do svého deníku si pak vybrali nejdůležitější a nejzajímavější informace, které si zapsali kolem fotografie Cecilky.
Projekt žáci ukončili velkoformátovou kresbou tužkou, kdy jejich úkolem bylo nakreslit podle skutečnosti samotnou Cecilku. Kolorace proběhla pomocí vodových barev. Všem se obrázky moc povedly! Při společné výstavě žáci zhodnotili celý projekt, shrnuli získané poznatky a pomocí usměvového barometru ukázali své nadšení a spokojenost.
Věřím, že pro žáky bylo toto dopoledne velkým zážitkem. Děkujeme paní Jolance a fence Cecilce za návštěvu a paní Petře Kubátové za zprostředkování.
Těšíme se zase příště!
Fotogalerie k nahlédnutí ZDE.